Dr. Li Xiaoyi

Chairman of the Board
Executive Director and CEO

Formulation of the corporate development strategies and direction for our Group as well as overall day-to-day management of our business and operations

Dr. Li was appointed as the chairman of the Board, an executive Director and the CEO on January 20, 2017. He is mainly responsible for the formulation of the corporate development strategies and direction for our Group as well as overall day-to-day management of our business and operations. Dr. Li Xiaoyi also holds directorship at each subsidiary of our Group since its establishment.

Dr. Li has over 25 years of experience in pharmaceutical research and development as well as management and strategic planning for pharmaceutical companies. Dr. Li founded Lee’s Pharm in 1994 and has been the chief technical officer since then. Dr. Li was appointed as an executive director and the chief executive officer of Lee’s Pharm in September 2003, where he is responsible for the overall operations and management and research and development of Lee’s Pharm. Dr. Li will resign as the chief technical officer, the chief executive officer and executive director of Lee’s Pharm before the Listing.

In addition to his roles in Lee’s Pharm, Dr. Li also has multiple experience in the management and strategic planning for many other pharmaceutical institutions. Since 2014, he has been serving as the vice president of Hong Kong Biotechnology Organization, mainly responsible for developing the biotech industry in Hong Kong. Since March 2016, he has been serving as the president of Guangzhou Pharmaceutical Association* (广州药学会), an academic and non-profit social organization formed by pharmaceutical researchers in Guangzhou, where he is mainly responsible for providing industrial insights for developing the pharmaceutical industry in Guangzhou. Dr. Li is also a member of the review committee of Innovation and Technology Fund of Hong Kong Government, a fund supported by the government of Hong Kong to promote and facilitate technology companies.

Dr. Li obtained his Ph.D. in pharmacology from the medicine college of the University of Illinois in the United States in May 1992.

Dr. Li has earned multiple awards and esteemed recognitions. He has been an adjunct professor at the Hong Kong University of Science and Technology since November 2013 and an honorary fellow since June 2016. In August 2018, he was awarded the leading innovation talent (广州创新领军人才) by the Guangzhou government. In January 2018, Dr. Li was appointed as a member of the People’s Political Consultative Conference of Anhui Province in the PRC, and was honored with the 16th World Outstanding Chinese Award (世界杰出华人奖) by the World Chinese Business Investment Foundation (世界华商投资基金会) in August 2018.

Mr. Dai Xiangrong

Executive Director

Overseeing research and development and daily operation of our Group

Mr. Dai joined our Group in June 2016 and was appointed as an executive Director on October 23, 2020. He is mainly responsible for overseeing research and development and daily operation of our Group.

As a licensed pharmacist, Mr. Dai has over 13 years of extensive experience in preclinical studies, clinical research and registration of new drugs. Prior to joining our Group, Mr. Dai had worked in Lee's Pharm since July 2007, where he was responsible for various new drug development programs and succeeded in bringing the programs to the clinical trial stage, and was further promoted to senior director of the research and development centre in February 2016.

Mr. Dai obtained both his bachelor's degree in horticulture and his master's degree in biochemistry from Anhui Agricultural University (安徽农业大学) in Anhui Province, China, in July 2003 and June 2007, respectively.

Ms.Tiantian Zhang

Non-executive Director

Providing guidance and advice on the corporate and business strategies

Ms.Zhang was appointed as a non-executive Director on February 5, 2021 and is primarily responsible for providing guidance and advice on the corporate and business strategies of our Group. Ms. Zhang was nominated as a Director by Panacea Venture Healthcare Fund I, L.P., a Pre-IPO Investor.

Ms. Zhang has over 10 years of management and investment experience in healthcare industry. From January 2009 to April 2012, Ms. Zhang worked as a manager of business development at Hutchison MediPharma Limited, which is a subsidiary of Hutchison China MediTech Limited, a company whose share are traded on the NASDAQ (ticker symbol: HCM), where she was responsible for drug out-licensing and project management. From July 2014 to December 2015, Ms. Zhang worked as an associate manager at Zimmer Biomet Holdings, Inc., a company whose shares are traded on the New York Stock Exchange (ticker symbol: ZBH), where she was responsible for management of strategic initiatives. In January 2016, Ms. Zhang joined and is now a partner of Kleiner Perkins Caufield & Byers China (凯鹏华盈中国基金) and focusing on the firm’s life science practice and portfolio management. Ms. Zhang joined Panacea Venture since January 2018, a venture capital focusing on investments in innovative and transformative early and growth stage healthcare and life sciences companies worldwide, where she involves in the firm’s life science practice, portfolio management and fund raising.

Ms. Zhang graduated from the University of Texas at Austin, the United States with a bachelor of science degree in biochemistry in December 2006. She obtained a master degree in biotechnology from the Graduate School of Arts and Sciences of Columbia University, the United States in October 2008, and a master of business administration degree from the Fuqua School of Business of Duke University, the United States, in May 2014.

Ms. Leelalertsuphakun Wanee

Non-executive Director

Providing guidance and advice on the corporate and business strategies of our Group

Ms. Leelalertsuphakun was appointed as a non-executive Director on February 20, 2017 and is primarily responsible for providing guidance and advice on the corporate and business strategies of our Group.

Ms. Leelalertsuphakun is an entrepreneur and had established and run several companies since the 1990s. Prior to joining our Group, she joined Lee's Pharm in April 1997. She has been appointed as an executive director and managing director of Lee's Pharm since December 2001, and further as the chief marketing and sales officer of Lee’s Pharm since September 2003, where she was responsible for the sales and marketing activities of Lee's Pharm.

Ms. Cai Li

Non-executive Director

Providing guidance and advice on the corporate and business strategies

Ms. Cai was appointed as a non-executive Director on October 23, 2020 and is mainly responsible for providing guidance and advice on the corporate and business strategies.Ms. Cai was nominated as a Director by TPG Asia VII SF Pte. Ltd., a Pre-IPO Investor.

From 2007 through 2008, Ms. Cai worked as a research analyst at Credit Suisse AG (New York), where she was responsible for equity research for large cap of medical supplies and devices companies. From March 2009 to July 2011, Ms. Cai worked as an investment associate at HAO Capital (Haotian Jinsheng Investment Management (Beijing) Limited), focusing on growth stage healthcare investments. Ms. Cai joined TPG Capital in August 2011 and is latest serving as a managing director of TPG Capital, a leading global alternative asset firm, responsible for TPG Capital's healthcare investments in Greater China.

Ms. Cai obtained her bachelor’s degree in biomedical engineering and economics from Yale University in Connecticut, the United States in May 2007.

Mr. Chen Yu

Non-executive Director

Providing guidance and advice on the corporate and business strategies

Mr. Chen was appointed as a non-executive Director on October 23, 2020 and is mainly responsible for providing guidance and advice on the corporate and business strategies.Mr. Chen was nominated as a Director by COFL Holdings Limited, a Pre-IPO Investor.

Mr. Chen has over 13 years of experience in investment. From June 2007 to September 2007 and from January 2008 to September 2010, he was an analyst in the investment banking department of Bank of America Merrill Lynch. From September 2010 to June 2011, he served as an associate of the China investment banking department at Citigroup Global Markets Asia Limited. From January 2012 to July 2015, he was a senior investment manager of Shanghai Panxin Equity Investment Management Co., Ltd. (上海磐信股权投资管理有限公司). Since August 2015, he has been an executive director,and currently managing director of Hillhouse.

Mr. Chen has been serving as a director of JHBP (CY) Holdings Limited, a pharmaceutical company whose shares are listed on the Main Board of the Stock Exchange (stock code: 6998), since December 2018.

Mr. Chen obtained a bachelor's degree in electrical engineering (information and communication engineering) from the Hong Kong University of Science and Technology in November 2003, a master's degree in electrical engineering from Yale University in Connecticut, the United States in May 2005 and a master's degree in management science and engineering from Stanford University in California, the United States in January 2008.

Mr. Wong Hin Wing

Independent Non-executive Director

Supervising and providing independent judgment to our Board

Mr. Wong was appointed as an independent non-executive Director on April 1, 2021 and is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.

Mr. Wong has 36 years of experience in accounting, finance, investment management and advisory. From July 1985 to September 1996, Mr. Wong worked successively as an auditor in an international audit firm for four years and chief financial officer of a Hong Kong listed company for seven years. Subsequently in 1997, Mr. Wong co-founded Silk Road International Capital Limited (formerly known as Legend Capital Partners, Inc.), a licensed corporation under the SFO, and led the company as an executive director and the responsible officer for 23 years. Since 2020, Mr. Wong has been serving as the managing partner and the responsible officer of Hermitage Capital HK Limited, a licensed corporation under the SFO.

Mr. Wong obtained his master's degree in Executive Business Administration from The Chinese University of Hong Kong in December 1996. Mr. Wong has been a fellow member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 1995, a fellow member of the Chartered Association of Certified Accountants since July 1992, a fellow member of the Institute of Chartered Accountants in England and Wales since March 2015, a fellow member of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators of the United Kingdom since June 1995, a fellow member of the Hong Kong Institute of Directors since April 2002, a member of the American Institute of Certified Public Accountants since February 1991, a chartered member of Chartered Institute for Securities and Investment of the United Kingdom since March 2011.

Prof. Lo Yuk Lam

Independent Non-executive Director

Supervising and providing independent judgment to our Board

Prof. Lo was appointed as an independent nonexecutive Director on April 1, 2021 and is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.

Prof. Lo has extensive experience in biotechnology industry, corporate management, academic research and community service. Since July 2019, he has been serving as the Chairman of GT Healthcare Capital Partners, a private investment partnership specializing in healthcare investments. From July 2007 to June 2009, he was a member of the Hong Kong Government Research Grants Council. He was the Chairman of the Advisory Council on Food and Environmental Hygiene of the Hong Kong Government from April 2015 to March 2021 and he has been the president for HK Bio-Med Innotech Association. He also serves as the honorary chairman of the Hong Kong Biotechnology Organisation. Since February 2019, he has been serving as the partner of Hongsen Investment Management Ltd, an investment company focusing on growing biotech companies.

In recognition of his leadership in the community and dedication to his field, Prof. Lo has received many awards. In 2000, he was the first to be bestowed with the title of honorary fellow by the Hong Kong University of Science and Technology for his role in establishing Hong Kong's biotechnology industry. He was awarded China's "Top Ten Financial and Intelligent Persons" in 2007 in recognition of his outstanding contribution to economic development and business innovation in China. He was honored with the World Outstanding Chinese Award (世界杰出华人奖) by the World Chinese Business Investment Foundation (世界华商投资基金会) in June 2008, the Pericles International Prize 2019 by the Alcmaeon International Academy in June 2019, and the HKSAR Bronze Bauhinia Star by the government of Hong Kong in October 2020.

Dr. Tam Lai Fan Gloria

Independent Non-executive Director

Supervising and providing independent judgment to our Board

Dr. Tam was appointed as an independent non-executive Director on April 1, 2021 and is primarily responsible for supervising and providing independent judgment to our Board.

In 1984, Dr. Tam joined the Hong Kong Government and worked at the Maternal and Child Health Service of the then Hong Kong Government's Medical and Health Department. Afterwards, she took up private practice from before rejoining Hong Kong Government in 1985. Initially, she was posted to assume clinical obstetrics and gynecology duty, followed by another maternal and child health job in the newly established Department of Health of the Hong Kong Government, before being promoted to Senior Medical Officer in 1992 and then advanced to directorate position in 1995. Dr. Tam served as the Assistant Director of Health in charge of Hong Kong's food safety in Department of Health from 1997 to 1999. She then moved over to another newly established Government department, namely the Food and Environmental Hygiene Department for the same duty from 2000 to 2003. She returned to Department of Health to become the Assistant Director responsible for health administration and planning from 2004 to 2007. Dr. Tam was the Deputy Director of Health from July 2007 to June 2012, during when she basically oversaw all departmental duties, except dental health and disease prevention and control services. To note, she supervised the operation of the Chinese and western drug regulatory programs. Dr Tam's last position in Hong Kong Government was as Controller for Food Safety in the Centre for Food Safety from June 2012 until she retired in June 2017. Currently, Dr. Tam serves as a member of Food and Agriculture Organization of the United Nations and World Health Organization (WHO)'s Joint Expert Meeting on Microbiological Risk Assessment.

Dr. Tam was granted bachelor degrees in medicine and surgery by The University of Hong Kong in November 1983. She obtained her Master in Medicine (Public Health) degree from the National University of Singapore in May 1993 under a WHO scholarship. She was elected as a Fellow of the Faculty of Public Health of the Royal Colleges of Physicians, United Kingdom in February 2007. She finished the Wharton Advanced Management Program of The Wharton School, University of Pennsylvania in the United States in July 2010. In September 2016, Dr. Tam was awarded a certificate of appreciation by the United States Department of Agriculture for sustained excellence in the administration and facilitation of trade of U.S. food to Hong Kong.